از مهمترین و حرفه‌ای ترین کارهایی که راپل‌کاران و متخصصان کار در ارتفاع می‌توانند انجام دهند، پوشش درز انقطاع ساختمان‌های بلند است. اما منظور از درز انقطاع ساختمان چیست؟ پوشاندن این درز چه کمکی به ساختمان می‌کند؟ برای پوشاندن درز انقطاع به چه مصالحی نیاز داریم؟

اینها همه سوالاتی است که در این مطلب از سری مطالب وب‌سایت کیان راپل تهران به آنها پاسخ خواهیم داد. با ما تا پایان همراه باشید.

پوشش درز انقطاع - کار در ارتفاع

منظور از پوشش درز انقطاع ساختمان چیست؟

درز انقطاع به فاصله میان دو ساختمان گفته می‌شود. وقتی دو ساختمان در کنار یکدیگر ساخته می‌شوند، در مناطق مختلفی شکاف و درزهایی ایجاد می‌شود. این شکاف باید به کمک مصالح و ابزار مخصوص پر شود تا مشکلاتی که در بخش بعد به آنها اشاره می کنیم، اتفاق نیافتد و اصول ایمنی رعایت شود.

پوشش درز ساختمان‌های بلند چه کمکی می‌کند؟

دلیل اصلی این کار، جلوگیری از خسارت به ساختمان، بر اثر فشار وزن ساختمان‌های مجاور است. این فشار بیشتر در زمان زلزله یا گود برداری به وجود می‌آید و انجام این کار تا حدود زیادی ساختمان را در مقابل زلزله و ویرانی‌ مقاوم می‌کند. همچنین پوشش درز انقطاع ساختمان‌ها، از ورود و هجوم حشرات موذی و پرندگان کوچک به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. فراموش نکنید که برای گرفتن پایان کار، شهرداری شما را مستلزم به پر کردن درز انقطاع ساختمان می‌کند. پس از هر لحاظ این فرآیند بسیار حائز اهمیت است.

برای پوشش درز به چه مصالحی نیاز داریم؟

پر کردن این شکاف نیاز به مهارت، ابزار و البته مصالح خاص دارد. در زیر به مصالح مورد استفاده برای پر کردن و پوشش درز انقطاع ساختمان، اشاره خواهیم کرد.

ورق گالوانیزه

درز انقطاع را می‌توان به کمک ورق‌های گالوانیزه پوشاند. در این روش ورق‌های گالوانیزه به اطراف درز ساختمان بسته می‌شود. بستن ورق‌های گالوانیزه به ساختمان‌ها به کمک پیچ و رولپلاک انجام می‌شود. توجه داشته باشید که این کار می‌تواند در هنگام رول پلاک کردن ساختمان‌های سنگی نیز، به شکل همزمان انجام شود.

انواع ورق‌های گالوانیزه مورد استفاده در عملیات پوشاندن درز انقطاع ساختمان

دو نوع ورق گالوانیزه برای پوشش درز انقطاع استفاده می‌شود.

ورق‌های گالوانیزه ساده

بعضی ورق‌های گالوانیزه بدون رنگ و ساده هستند. پس از بستن این ورق‌ها، در جهت حفظ زیبایی نمای ساختمان، بسته به جنس نما، می‌توان آنها را رنگ کرد.

ورق‌های رنگ شده

بعضیی از ورق‌های گالوانیزه از پیش در کوره‌های مخصوص رنگ شده‌اند که به خودی خود زیبا بوده و نیازی به رنگ‌کاری آنها نمی‌باشد. شما می‌توانید متناسب با نمای ساختمان خود به کارخانه تولید ورق‌های گالوانیزه، ورق‌های متناسب با رنگ ساختمان خود را سفارش بدهید.

از مزایای استفاده از ورق‌های گالوانیزه، مقاومت این ورق‌ها در مقابل باران، خصوصیت ضد زنگ بودن آنها و البته مورد تایید بودن این ورق‌ها توسط شهرداری، برای گرفتن پایان کار است.

یونیلیت و سیمان نرمه

یونیلیت هم می‌تواند گزینه مناسبی برای پوشش درز انقطاع ساختمان باشد، منتها استفاده از آن به تنهایی مشکلاتی دارد. از جمله مشکات استفاده از یونیلیت  این است که در مقابل باران و رطوبت مقاوم نبوده و سریع خراب می‌شوند. بنابراین آن را با پوششی نازک از سیمان نرمه می‌پوشانند. حسن استفاده از این روش این است که دیگر نیازی به سوراخ‌کاری و رول پلاک کردن وجود ندارد. اما نتیجه استفاده از ورق‌های گالوانیزه دقیقتر و شکیلتر خواهد بود و به طول عمر ساختمان نیز اضافه می‌کند.

پروفیل آماده

در بازار می‌توانید پروفیل‌های آماده را برای پوشش درز انقطاع ساختمان تهیه کنید. مهمترین ویژگی این قالب‌ها، زیبایی و راحتی نصب آنهاست. از این پروفیل‌ها بیشتر برای پوشش درز انقطاع ساختمان‌هایی استفاده می‌شود که زیبایی بنای آنها دارای اهمیت زیادی است. نمونه بارز مجتمع‌های تجاری یا هتل‌‌هاست.

استفاده از راپل برای پوشاندن درز انقطاع ساختمان

برای پوشش درز انقطاع ساختمان نیاز به کار در ارتفاع است. این کار به کمک راپل و مهارت راپل‌کاران انجام می‌شود. یک راپل‌کار متبحر می‌تواند با استفاده از تجربه و توانایی خود این کار را با دقت و ظرافت بالا، در کنار رعایت استانداردهای ایمنی لازم انجام دهد.

پوشاندن درز انقطاع ساختمان، توسط شرکت کیان راپل تهران

شرکت کیان راپل تهران با بهره‌گیری از راپل‌کاران حرفه‌ای که سال‌ها تجربه در زمینه انجام این عملیات را به دوش می‌کشند، پوشش درزهای انقطاع ساختمان را به بهترین شکل انجام می‌دهند. در مجموعه کیان راپل تهران، همواره از بهترین مصالح، ابزار و تجهیزات کار در ارتفاع استفاده می‌شود.

رسالت ما کسب رضایت مشتری به کمک ارائه بهترین کارها با مناسبترین قیمتها می باشد.