شستشوی نمای ساختمان‌های بلند رایجترین خدمات  کار در ارتفاع است. البته این کار در گذشته و به شکلی متفاوت تر رواج داشت. در این مقاله از سری مقالات مرجع تخصصی خدمات کار در ارتفاع تهران یعنی کیان راپل به بررسی تاریخچه شستشوی نمای ساختمانهای بلند، مزایای شستشوی آسمانخراش‌ها بخصوص در کلانشهرها و قیمت شستشوی نمای ساختمانهای بلند خواهیم پرداخت. امید است این مقاله بتواند سوالات و ابهامات شما را در زمینه شستشوی نما بر طرف سازد. اما چنانچه در انتها نیاز به کسب اطلاعات بیشتری داشتید، بهترین مشاوران و متخصصان کار در ارتفاع آماده شنیدن صدای شما هستند.

شستشوی نمای ساختمان‌های بلند

شستن نما و تکنیک‌های آن

شستشوی نمای ساختمان‌های بلند از گذشته تا امروز

تا پیش از دهه ۱۹۵۰ شستشوی نمای ساختمان‌های بلند به ابزار و مهارت چندانی نیازی نداشت. زیرا تا آن زمان معمولاً ساختمانهای بلند دارای پنجره‌های شیشه‌ای بسیاری بودند که در جلوی آنها قرنیزهای فلزی وجود داشت و کارگر مسئول شستشوی نما به راحتی از این قرنیزها برای حفظ تعادل استفاده می‌کرد. البته به این افراد چندین طناب یا مهار چرمی بسته می‎‌شد تا در صورت افتادن یا لیز خوردن پایشان از حادثه دیدن آنها جلوگیری شود.

اما در اواخر دهه ۵۰ کم کم آسمان‌خراش‌هایی ساخته شدند که نه تنها دارای پنجره‌های شیشه‌ای بودند بلکه جنس کل نما نیز شیشه‌ای بود و دیگر اثری از قرنیزهای فلزی دیده نمی‌شد. پنجره‌ها در بعضی موارد عمودی بودن یا بصورت کشویی باز و بسته می‌شدند. بنابراین کار برای کارگرها کمی سخت شد و حالا نیاز به ابزاری ایمن‌تر و مهارت‌های بیشتر بود. کم کم جای کارگران ساده شجاع را بندبازها و افرادی گرفتند که بلد بودنمد چگونه روی طناب‌های بلند تعادلشان را حفظ کنند و وظیفه شستشوی نما را به درستی انجام دهند. در ساختمانهای بلند با سنگ نماهای دیگر مانند آجر، سنگ، فلز و غیره نیز از پنجره‌های مدرن استفاده شد تا نیاز به ظهور تعداد زیادی شرکت نماشویی احساس شود.

راپل، داربست، بالابر

شستن نما بعد از ظهور آسمانخراش‌های نسل جدید به کمک طناب یا راپل، داربست فلزی و بالابرها انجام می‌شود. در این مسیر تکنولوژی نیز مدام در حال ارتقا سطح ایمنی در انجام کار در ارتفاع است. به گونه ای که اکنون به مباحث ایمنی کار در ارتفاع به مراتب اهمیت بیشتری نسبت به گذشته داده می‌شود. نمونه بارز این پیشرفت در تجهیزات کار در ارتفاع ظهور بالابرهای پیشرفته یا انواع داربست فلزی متحرک است.

میزان شستشوی نمای ساختمان‌های بلند به چه مواردی بستگی دارد؟

مسلماً همه ساختمانهای بلند به یک میزان دقت و توجه نیاز ندارند. مهمترین موارد تعیین‌کننده در سطح خدمات مورد نیاز برای تمیز کردن بنای ساختمان، کاربری ساختمان و منطقه جغرافیایی قرار گرفتن آن است. منظور از کاربری این است که شما باید در نظر بگیرید که سازه مورد نظر برای شستشو آیا یک محل تجاری است که فعالیت تجاری در آن جریان دارد، یک تئاتر یا سالن سینماست، مراکز خرید است، هتلی بین المللی است یا یک منزل مسکونی؟ برای مثال تمیزکاری یک ساختمان بلند تجاری و لوکس از اهمیت بالاتری نسبت به یک ساختمان با تعداد زیادی واحد صنعتی یا تولیدی برخوردار است.

در مورد موقعیت جغرافیایی هم باید این را در نظر داشت که وقتی یک ساختمان بلند در یک شهر تمیز با حداقل آلاینده ها قرار داشته باشد می توان تنها با خیساندن نما آن را تمیز کرد. در حالی که ساختمانی در یک شهر مانند تهران بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد و برای رسیدن به همان میزان از تمیزی نیاز به انجام کارهای بیشتری بر روی آن وجود دارد. همه اینها بخشی از مواردی است که باید در مورد میزان شستشو و تعداد جلسات شستشوی یک نما در طول سال در نظر گرفته شود. یک شرکت نماشویی با کارشناسان مجرب می‌تواند به شما زمان مناسب برای شستشوی بعدی را اطلاع دهد.

مزایای شستشوی نمای ساختمان‌های بلند

بدیهی است که در اصل هدف اصلی و روشن ما از شستن نمای ساختمانهای بلند تمیز کردن آنهاست اما شستشوی آسمان خراشها امتیاز ویژه دیگری نیز دارد.

امکان تعمیر ساختمان

با رفع آلودگی های روی ساختمان ما یک قدم دیگر به نمای اصلی نزدیکتر می شویم. در این صورت است که امکان تعیین مناطقی که نیاز به وصله گذاری، تعمیر و یا آب بندی مجدد دارند بیشتر می‌شود. به همین خاطر است که در بسیاری از موارد در کنار شستشوی سنگ نمای ساختمان عملیاتی مانند پوشش درز انقطاع یا پیچ و رولپلاک کردن را نیز در نظر می‌گیریم.

حذف آلاینده‌های آسیب‌رسان

یکی دیگر از انگیزه‌های اصلی تمیز کردن نما تلاش برای حذف آلاینده‌های آسیب‎‌رسان مانند گوگرد و اکسیدهای نیتروژن و سایر آلاینده‌های باران اسیدی است. این آلاینده‌ها موجب تسریع در خرابی نما می‌شوند.

رطوبت علت اصلی پوسیدگی سنگ تراشی است. وقتی رطوبت با نمک‌های محلول از آب باران آلوده یا گازهای جوی همراه شود، فروپاشی سرعت می‌گیرد. هنگامی که نمک محلول در آب حل می‌شود، از طریق منافذ یا ترک به عمق بستر سنگ تراشی می‌رود. پس از تبخیر رطوبت، نمک دوباره متبلور می‌شود و فشارهای زیادی را وارد می‌کند که سنگ تراشی را از درون می‌شکند.

شستشوی سطوح غیر قابل دسترس

شستشوی سطوح غیر قابل دسترس یکی از مهمترین نکات در شستشوی اصولی ساختمان‌های بلند است که به کمک ابزارهای مخصوص مانند واترجت انجام می‌شود. هنگام شستشوی نما در ارتفاع می‌توان از تجمع منابع آلودگی در این مکان‌ها جلوگیری کرد. تجمع باران اسیدی و جرم در این مناطق می‌تواند آسیب شدیدی به سنگ نما بزند.

شستشوی ساختمان

شستشوی بنا

قیمت شستشوی نمای ساحتمان‌های بلند

موارد مختلفی وجود دارد که در قیمت شستشوی نمای ساختمانهای بلند تاثیرگذار است. از جمله آنها می‌توان به جنس سنگ نمای ساختمان (آجری، شیشه‌ای و غیره)، ارتفاع بنا، میزان کثیفی و موارد دیگر اشاره کرد. شما می‌توانید قبل از اقدام به شستشوی نما از کارشناسان کیان راپل بخواهید تا هزینه شستشوی نما و سایر خدمات کار در ارتفاع را برای شما تخمین بزنند.

سایر خدمات کار در ارتفاع

هر چند ما در این مقاله در مورد شستشوی نمای ساختمان‌های بلند صحبت کردیم اما فراموش نکنید که موضوع تنها به شستشوی نمای ساختمان بر نمی‌گردد. حالا برای انواع کارها و خدمات آسمان‌خراش‌ها نیاز به متخصصان کار با طناب یا کار در ارتفاع داریم. نقاشی ساختمان‌های بلند، پیچ و رولپلاک کردن نما، پوشش درز انقطاع و نورپردازی از جمله فعالیت‌هایی است که نیاز به افرادی دارد که در کار در ارتفاع چه با طناب چه با داربست یا بالابر مهارت و تجربه دارند.

کیان راپل تهران مجری پروژه‌های کار در ارتفاع

برای موفقیت در انجام پروژه‌های مختلف ساختمان‌های بلند به پرسنل متعهد، استادکاران متبحر در زمینه کار در ارتفاع، بهترین ابزار و تجهیزات کار در ارتفاع و یک شرکت نماشویی حرفه‌ای نیاز است. کیان راپل به عنوان یکی از برترین شرکتهای نماشویی و امور ساختمانهای بلند در تهران با سالها تجربه و فعالیت تخصصی در این حوزه از تمامی این امکانات برخوردار است. این مجموعه کارنامه‌ای درخشان در انواع خدمات کار در ارتفاع از خود به جای گذاشته است. کیان راپل چه از لحاظ کیفیت و چه از نظر قیمت خدمات توانسته است موجب رضایت بالای مشتریان خود شود و هر روز به اعتبار خود بیافزاید. تیم کیان راپل تهران آماده است تا انواع خدمات کار در ارتفاع را در سریعترین زمان ممکن و در بالاترین سطح استانداردهای جهانی به انجام رساند. ما ایمان داریم که شما مشتری آینده ما خواهید بود.

در پایان توصیه می‌کنم جهت آشنایی با روش‌های شستشوی سنگ نمای ساختمان های بلند به مقاله‌ای تحت همین عنوان مراجعه نمایید.